Yapı Market Açmak ve Yapı Malzemelerı Satışları Nasıl Artırabilir?

person Tarafından gönderildi: İnşaat Malzemesi ve Yapı Market Satışları list In: Sanal Dükkan Açmak ve E-Ticaret Nasıl Yapılır? On: comment Yorum: 0 favorite Hit: 64

Kapımda çirkin Japonya aslanı ve geliştirici yasemin ve boğaz. Şimdi futbol ekolojik potu, yazarın buna değer olduğu klinik vadisi. Urn fiyat elit, elit'te sohbet çalıştırıyor

İnşaat Malzemesi ve Yapı Market Satışları Nasıl Artırabilir?

1.Bir Gelir Üretici Oluşturma

2.Trafik

3.Güven

4.Dönüştürmek

5.Beslemek

6.Büyümeyi Görmek

 

 

Çoğu üretici, bir web sitesine ve sosyal medyada yer alması gerektiğini bilir. E-posta pazarlamasına ve içeriğe ihtiyaçları olduğunu bilirler.

 

Peki, sanal pazarlama karışımınızın tüm parçalarını nasıl bir araya getirerek satışları artırabilirsiniz?

 

Giderek daha fazla sayıda üreticinin potansiyel müşterileri ve satışları büyütmelerine yardımcı olmak için dijital pazarlamanın derinliklerine daldığını görüyorum, ancak çoğu zaman boşlukları kaçırıyorlar ve yanlış uyguluyorlar.

 

Sanal Varlığınızı Onay Kutusundan Gelir Oluşturucuya Taşıma

Sanal varlığınız, ölçeklenebilir ve ölçülebilir bir 7/24 satış elemanı olma yeteneğine sahiptir.

 

Tipik olarak üreticiler, büyük resmi görmek yerine, web sitelerini ve dijital pazarlama çabalarını tamamlamaları gereken onay kutuları olarak görürler - potansiyel müşterileri ve nihayetinde satışları nasıl artırabileceğini.

 

Sorun şu ki, çoğu üretici, sanal varlıklarını kullanarak satışları artırmak için bu parçaların nasıl bir araya geldiğini anlamıyor. Web sitelerinin ne yapması gerektiğini, sosyal medyada ne yapmaları gerektiğini ve pazarlama otomasyonu gibi şeylerin nasıl uyum sağladığını bilmiyorlar.

 

Size göstereceğim şey, web sitenizi yeniden tasarlamanıza gerek kalmadan, sanal varlığınızdan trafiği, potansiyel müşterileri ve nihayetinde satışları artırmak için alabileceğiniz 4 kilometre taşında tam bir süreçtir.

 

Yapı Malzemeleri Dijital Pazarlama Hunisini Kullanarak Satışları Artırmak

 

Dijital pazarlamanız hakkında düşünmenin en iyi yolu, bir dönüşüm hunisini görselleştirmektir. Hedef kitleniz müşteri olarak yukarıdan girmeli ve aşağıdan çıkmalıdır.

 

Bunu etkili bir şekilde yapmak için, hunideki her dönüm noktasında hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılamalısınız. Kilometre taşlarından herhangi birinde etkisizseniz, sanal pazarlamanızın sonuçlarını ciddi şekilde etkileyebilir.

 

1. Dönüm Noktası: Trafik

Sanal trafiğinizi artırmanız gerektiği bir sır değil.

 

Sanal varlığınız, ürünlerinizi arayan ve bulan kişiler tarafından yönlendirilir. İnsanlar sizi sanal bulamazsa, kaybedilen bir savaşta savaşıyorsunuz demektir.

 

Çoğu üretici, trafik oluşturmak için SEO, sanal reklamcılık, sosyal medya ve diğer araçların bir karışımını kullanır, ancak yetersiz kaldıkları yerlerde en yüksek kaliteli trafiği yönlendirir.

 

Kaliteli trafik, müşteri olma olasılığı yüksek olan ziyaretçilerden oluşur. Nasıl daha kaliteli trafik çekeceğinizi öğrenmek için iki şeyi değerlendirmeniz gerekir: web siteniz ve rakibinizin web sitesi.

 

Google Analytics gibi analiz araçlarını kullanarak web sitenizin mevcut performansına bakın. Verileri derinlemesine inceleyerek hangi trafik kaynaklarının size en iyi getiriyi sağladığını görebilmelisiniz. Ayrıca rakiplerinizin çabalarına, çabalarını gözetleyebilecek sanal araçları kullanarak da bakmalısınız.

 

Bu iki caddeye baktıktan sonra, potansiyel müşterilerle daha fazla çekişmek için kaynakları nereye ayırmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 

 

 

2. Dönüm Noktası: Güven

Üreticilerin sitelerine trafik çektikten sonra yaptıkları en büyük hata, ziyaretçilerin hemen bir müşteri adayına dönüşmesini sağlamaya çalışmaktır.

 

Dijital pazarlama malzemeleri oluşturma söz konusu olduğunda bir sözüm var: doğru uygun olduğunuzu kanıtlayana kadar trafiğiniz taahhüt etmeyecektir.

 

Potansiyel müşterileri sitenize getirdikten sonra, amacınız güven oluşturmaktır.

 

Ürettiğiniz potansiyel müşteri sayısını artırmanın tek yolu, hedef kitlenizin özel ihtiyaçları için Gidilecek Kaynak olarak GÜVEN oluşturmaktır.

 

Onların sorularını yanıtlayarak, sorunlarında yardım ederek ve mümkün olduğunca çok değer sunarak güven inşa edersiniz.

 

Bu, öncelikle web sitenizde örnek olaylar, videolar, teknik incelemeler ve ürününüzü zorlamadan onlara yardımcı olan herhangi bir içerik parçası gibi değerli içerik oluşturarak yapılır.

 

3. Aşama: Dönüştür

Hedef kitlenizle güven oluşturduktan sonra, onlara bir sonraki dönüm noktasına gitmeleri için fırsatlar sunabilirsiniz: dönüşüm.

 

Bu, bir kişinin pasif bir sanal izleyiciden aktif bir potansiyel müşteriye adım attığı yerdir.

 

Hedef kitlenizin işlerinde başarılı olmasına ve sık karşılaşılan sorunlu noktaları çözmesine yardımcı olacak inanılmaz değerli içerik ve araçlar sunarak birilerinin dönüşmesi için fırsatlar sunabilirsiniz:

 

Ürün görselleştirişiler

Ürün hesaplayıcılar

Durum çalışmaları

Uzman görüşme videoları

Ziyaretçilerinizin dönüşüm sağlamasını sağladığınızda, sitenizin sizin için çalıştığını hissetmeye başlayacaksınız. Bu, pek çok üreticinin kaçırdığı şeydi - çünkü bu son adım gibi geliyor, ancak bir müşteriyi kazanmak için hala bir kritik adım daha var.

 

Dönüm Noktası 4: Beslenme

Bu potansiyel müşteriyi belirledikten ve onları bir lider olarak yakaladıktan sonra, artık onları satın almaya hazır oldukları noktaya kadar yetiştirmelisiniz.

 

Dijital ve sanal pazarlamanızın tam bir çember oluşturduğu yer burasıdır. Bu, dijital pazarlamanın kutsal kâsesidir.

 

E-posta, sosyal medya ve diğer sanal iletişim biçimleri aracılığıyla onlara değerli içerikler vererek insanları besliyorsunuz. Ve bunu, onları hunide organik olarak ilerletecek, sizden satın aldıkları noktaya, ürününüzü belirleyecek ve / veya satış temsilcilerinizden birine ulaşacak şekilde yaparsınız.

 

Onları besleyerek ve onlarla ilişki kurarak, hedef kitlenizin ürününüzü satın almak için onlara ulaştığınızda "evet" demesini kolaylaştırır.

 

Sanal Varlığınızla Büyümeyi Görmeye Hazır mısınız?

Şu dört dönüm noktasına odaklanırsanız web sizin için potansiyel müşterileri ve satışları artırabilir: Trafik, Güven, Dönüşüm ve Teşvik.

 

Bu sürecin güzel yanı, ölçeklenebilir ve ölçülebilir olmasıdır - ve şimdi yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Dijital pazarlama çabalarınızdan bir etki görmeye başlamak için size süreci verdim. Bugün bu adımları atmak, sanal varlığınızın ve nihayetinde satışlarınızın performansı üzerinde uzun vadeli bir etkiye sahip olacaktır.

Yorumlar

Şu anda yorum yok!

Yorumunuzu bırakın

Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık

Yeni hesap oluştur

Kayıtlı bir hesabım var
Bunun yerine giriş yap   veya Şifre sıfırla